Prp Saç Tedavisi

Plateletten zengin Plazma (Platelet Rich Plasma,PRP) kişiden alınan kanın sterilitesi muhafaza edilerek ayrıştırılması ile büyüme faktörleri açısından zengin kısmın elde edilerek problemli bölgeye probleme dayalı çözüm için enjekte edilmesidir. Plateletler(Kan pulcukları)den salınan büyüme faktörleri hücrelenin onarım mekanizmasını aktif hale getirerek yaraların iyileşmesini sağlar. PRP saç tedavisi uygulamasıyla, problemli alana kan dolaşımıyla taşınabilenden çok daha fazla miktarda platelet ve içeriğinde bulunan büyüme faktörleri iletilelir. PRP içinde yoğunlaşmış olarak bulunan plateletlerin deriye enjekte edilmesi ile plateletlerin sağladığı büyüme faktörleri, hedef dokuda kollajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşumunu uyarmakta ve cildin kendini yenilemesini sağlamaktadır.PRP’nin dermatolojide kullanım alanı oldukça geniştir. İnce çizgi ve kırışıklıkların tedavisi, cilt gençleştirme, volüm kaybını giderme, akne izleri, saç dökülmesi, selülit tedavisi, çatlak ve yara iyileşmesi gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. PRP sadece enjeksiyon yöntemiyle değil mikroiğneleme yöntemleriyle de birlikte kullanılmaktadır.,

PRP saç tedavisi

PRP saç tedavisi uygulamasında elde edilen değerli materyal hedeflenen tedavi bölgesine mezoterapi veya dolgu yöntemi ile ince uçlu iğnelerle enjekte edilir. Yöntemin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır. Uygulamadan yarım saat önce uygulama bölgesine sürülen anestezik krem ile uygulama konforu arttırılır.

Uygulama sonrası ciltte iğne giriş kısımlarında hafif bir kızarıklık olabilir. Kişinin sosyal hayatına dönmesini engelleyecek bir yan etki oluşturmaz. Prp saç tedavisi uygulamasının seans aralıkları kişiden kişiye ve tedavi edilecek probleme göre değişmekle birlikte 15 gün aralarla yapılan 3-4 seanslık tedavi 1 kür olarak kabul edilerek yılda bir 1 kür tedavi almak gençlik halini en iyi şekilde korumayı sağlayacaktır.

PRP uygulaması kanser hastaları, aktif otoimmun hastalıkları olan, kan hücre sayısı yetersiz olan, kanama bozukluğu olan kişilere uygulanmaz.

Benzer Konular