Lazerle Dövme Silme

Dövme uzun yıllardan beri yapılan bir uygulamadır. Dövme farklı renklerdeki boya maddelerinin deri altına verilmesiyle cilt üstünde farklı şekiller verilerek yapılan bir uygulamadır. Dövme uygulamasında boya maddesi cilt altına iğne ile verildiği için deride iz bırakabilir veya boya maddesi ciltte alerjik bir reaksiyona sebep olabilir. Genelde siyah boya kullanılarak yapılan dövmeler daha ağırlıktadır. Lazerle dövme silme metodlarıyla istenmeyen dövmelerden kurtulmak mümkündür. Lazerle dövme silme işleminde Lazer yüksek yoğunluklu ışık hüzmesi kullanarak cilt içindeki dövme boyasını parçalayarak dövmeyi siler. Lazerle dövme silme uygulamasında dövmenin yapıldığı derinlik veya yapıldığı boya kalitesine göre farklılıklar gösterebilir. Daha derin yerleşimli yapılan boyaların yok edilmesi daha zor iken yüzeysel yapılan boyalar daha rahat bir şekilde parçalanabiliyor. Kaliteli boyaların parçalanması zor olurken daha kalitesiz boyalar kolayca parçalanabiliyor.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde cilde lokal anestezik özellikli bir krem sürülür. Yaklaşık 25 dakika bekledikten sonra uygulanan krem cilt yüzeyinden silinir. Krem ile lokal anestezi yapıldığı için ağrı çok az olmakla birlikte ciltte ısı hissi olmaktadır. Uygulama esnasında   ağrıyı daha da düşürmek için hava soğutma sistemleri desteği ile lazerle dövme silme işlemi yapılır. Lazerle dövme silme işlemi seansları uygulama yapılan bölgeye, boyanın kalitesine, rengine, miktarına ve renk çeşitliliğine bağlı olarak seans sayıları değişmektedir. Lazer ışığı ciltteki boyayı parçalar o bölgeden buharlaştırıp hemen yok etmez. Kişinin bağışıklık sistemi vücuttaki hücreler, parçalanan boyaları zamanla yok eder. Baş kısmına yakın dövmeler daha çabuk silinirken el ayak gibi daha uç bölgelerde seans sayıları artmaktadır. Bunun sebebi dolaşımın, lenfatik sistemin ve iyileşmenin baş, boyun kısmında daha hızlı olurken el ayak gibi bölgelerde daha yavaş olmasıdır.

Hangi Renk Dövme Silinebilir?

Lazerle Siyah,kırmızı,mavi,yeşil renkler çok daha rahat silinirken  sarı ve beyaz renkler çok zor silinmekle birlikte bu renkler için farklı yöntemler uygulanılabilir. Açık renkli dövmeler daha zor silinirken koyu renkte dövmeler genelde daha rahat silinmektedir. Açık cilt tipinde de lazerle dövme uygulaması daha kolay ve daha az seansta silinirken koyu ciltlerde seans süresi uzar. Lazerle dövme silme uygulaması dövme siyah renkli olursa tüm lazer dalgaboylarını emdiğinden tedavisi en kolay olanıdır. Diğer renkler boya rengine bağlı olarak seçilecek uygun lazer tipiyle tedavi edilebilir.

Lazerle Dövme Uygulaması Kaç Seans Sürer ?

Uygulanan bölge, boya miktarı ve derinliği gibi  birçok faktöre bağlı olarak değişmekle birlikte bir kaç seansta bitebilirken çok daha uzun seanslarda sürebilir.

Fiyatlar dövme silme uygulaması yapılacak bölgeye, dövmenin büyüklüğüne, uygulanılacak seans sayısına ve süresine  göre değişmektedir.

Dövme işleminde kullanılan lazer çeşitleri :

  • Q switch ND YAG lazer 1064 nm (siyah, lacivert renkli dövmeler)
  • Q switch ND YAG 532 nm KTP lazer (kırmızı, mor, turuncu renkli dövmeler)
  • Q switch ruby lazer (siyah, lacivert, yeşil renkli dövmeler)
  • Q switch alexandrite lazer (siyah, lacivert, yeşil renkli dövmeler)
  • Pulsed dye pigment lazer (kırmızı, yeşil, lacivert renkli dövmeler)

Daha önce ele aldığımız lazerle damar izi silme yazısını okumanızı öneriyoruz

Benzer Konular