Lazerle Damar Silme

Uygulama yapacağımız damar lezyonları, belirginleşmiş toplar damarlar ve bacaklardaki belirginleşmiş toplar damarlar aslında genişlemiş kan damarlarıdır. Bunlar alında, burunda, yanaklarda, göz kapaklarında, boyunda ve göğsün üst kısmında bulunabilir.Bacakların her bölgesinde, üst bacaktan ayak bileğine kadar bu belirginleşmiş damarlar her yerde olabilir.Belirginleşmiş damarlar genellikle açık renkli cilde sahip kadınlarda görülür ve çoğunlukla kırklı veya ellili yaşlardan sonra ortaya çıkar.
Kan damarlarının genişlemesinin sebebi damar duvarındaki elastik fiberlerin zayıflamasından kaynaklanır.

Yüzdeki belirginleşmiş damarların genişliği bir tükenmez kalem ucundan bir silgi büyüklüğüne kadar değişiklik gösterebilir.Yüzdeki belirginleşmiş damarlar sıklıkla güneş ışınlarının verdiği hasarlardan kaynaklıdır. Bu nedenle güneş koruyucular kullanmak ve güneşten uzak durmak tavsiye edilir.

Bacaklardaki belirginleşmiş damarların sebepleri çok iyi bilinmemektedir. Ancak bazı etkenlerin bu damarların gelişimine katkıda bulunduğu bilinmektedir: kalıtım, hamilelik, hormonal faktörler, şişmanlık, uzun süre oturma veya ayakta durmayi gerektiren meslek ve aktiviteler ve travmalar.Belirginleşmiş yüzeyel damarların en etkin tedavisi vasküler lazer tedavisidir. Bu lazerler kandaki hemoglobin adlı bileşeni hedef alır.

Bu lazer tedavisinin yan etkileri genellikle geçici kızarıklık veya cilte morarmaya benzeyen mor lekelerin oluşmasıdır. Bunlar bir veya iki gün içerisinde kaybolur.Vasküler lazer tedavileri genellikle dört veya sekiz haftalık aralarla uygulanır. Birden fazla tedavi seansı gerekebilir.

Lazerle Damar Silme
Lazerle Damar Silme Ankara 

Lazer Damar izini nasıl tedavi eder?

Lazer yoğun fakat hassas bir ışın çakması oluşturarak, çevre dokuya zarar vermeden örümcek ağı şeklini almış damarları imha eder. Tedaviden sonra damarlar yavaşça ve kendiliğinden kaybolur.

Lazerle Damar Silme kaç seans yapılır?

Tedavinin kaç seansta tamamlanacağı sizin cildinizin ve damarlarınızın bu tedavilere nasıl reaksiyon vereceğine bağldır. Ayrıca bir başka önemli olan faktör de damarın büyüklüğüdür. Küçük damarlar tedaviye çok daha hızlı cevap verirler.Çoğu hastanın bir ila üç seansda tedavisi tamamlanır. Tedavinin sonunda vasküler lezyonların çoğu silinir ancak elde edilen sonuçları korumak için yılda bir veya iki kez pekiştirme tedavisi için gelmek zorunda kalabilirsiniz.

Lazer tedavisi ağrılı mıdır?

Lazerle damar silme tedavisi çok kısa aralıklarla adına puls denilen ışın çakmaları yayar. Bu güçlü ışın pulsunun ciltte size hissettireceği cildinize gerilmiş ince bir paket lastiği ile vuruluyormuş gibi bir his olacaktır.

Eğer ağrı eşiğiniz düşükse, rahatsızlık hissinizi büyük oranda azaltacak olan bir topikal anestetik krem uygulanabilir. Bu krem tedaviden 45 dakika önce tedavi bölgesine sürülmelidir.

Tedaviden sonra kızarıklık olacak mı?

Geniş kırmızı damarlı bölgelerin olduğu alanlarda, sıklıkla bir morarma oluşacaktır. Küçük parçalanmış damalarda genellikle morarma olmaz.

Tedavi ne kadar sürer?

Lazerle Damar Silme tedavisi çok kısa sürer. Damar sayısına bağlı olarak genellikle 5 ila 30 dakika sürer.

Daha önce ele aldığımız lazerle yara izi silme yazısını okumanızı öneriyoruz