Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon uygulaması ile lazer ışığı kıl foliküllerinde ısı oluşturularak foliküllerin tahrip edilip bir daha kılın çıkmaması sağlanır. Lazer epilasyonda Lazer ışığı foliküllerin bulb ve bulge bölgelerini hedef alarak, kılların çıkmasını sağlayan bu bölgeler yok edilir. Lazer epilasyonda cilt ve çevre dokulara zarar verilmeden kıl folikülü tahrip edilir. Kılın 3 farkı büyüme fazı vardır. Bu 3 faz anagen,catagen, telogen fazlarıdır. Sadece anagen fazda kıl kökü ile bağlantılıdır. Bu uygulama sadece anagen fazda etkili olduğu için birdençok seans yaparak kılı anagen fazda yakalayıp yok etmemiz gerekmektedir.

Lazer epilasyon uygulaması çok koyu tenler hariç hemen hemen bütün cilt tiplerindeki kişilere uygulanabilir. Uygulama öncesi ayrıntılı olarak cilt ve kıl analizi yapıldıktan sonra, hangi lazer epilasyon cihazı ile uygulama yapılacağına ve kaç seans uygulanacağına karar verilir.

Lazer Epilasyon seans sayısı uygulanacak bölgeye, cilt ve kıl yapısına göre değişmekle birlikte genelde 6 – 8 seans yapılması gerekmektedir. Seans süresi yapılacak bölgeye göre değişir.

Lazer epilasyon seansına gelmeden önce ne yapılmalı?

Lazer Epilasyon öncesinde iki hafta boyunca güneşlenme , solaryum , ağda ve herhangi bir kimyasal peeling veya kollajen enjeksiyonlarını yaptırmamanız ve uygulama öncesi ve sonrası tedavi alanında parfüm , deodorant veya tahriş edici bir şey kullanmamak gereklidir.

Lazer Epilasyon Uygulaması nasıl yapılır?

Lazer Epilasyon uygulamalarında cilt altına etki eden lazer ışığı olduğu ve bu lazer ışığının gözlere zarar verebilme ihtimali olduğu için, epilasyondan önce özel lazer gözlüğü hem uygulayıcı hemde uygulanan kişiye takılır. Bir topikal anestetik kreme ihtiyaç olmaz, uygulama sırasında cilt sürekli soğutucu cihaz ile soğutulur.
Daha sonra uygulama yapılacak bölgede lazer atışları yapılır ve aynı anda cilt soğutulur.

Lazer Epilasyonda hangi lazer sistemleri kullanılabilir ?

Lazer Epilasyonda Kullanılabilecek cihazlar :
Alexandrite Lazer Epilasyon  : Alexandrite Lazerler 755 nm dalgaboyunda olup yüksek derecede melanin tarafından absorbe edilen lazer ışığı üretir. Türkiye’de çok fazla tercih edilen lazer epilasyon sistemidir. Bu tip lazerler çok hızlıdır, seans süresi çok daha kısa olmaktadır.
Tüyleri hemen buharlaştırır uygulama sonrası uygulanan bölgede yüzeyinde kıl olmaz. Alexandrite Lazer epilasyonda cildin tipine kılın yapısına göre lazerin atış uzunluğu ve gücü ayarlanarak  uygulamalar yapılır.

Diode Lazer Epilasyon  : Diode Lazerler 810 nm dalgaboyunda lazer ışığı üretir. Bu tip lazer ışığı melanin ve hemoglobin tarafından da emilir, ince tüylerde de uygulama yapılabilir.

Bu lazerlerde tek tek atış yapılabileceği gibi, sektörde ütüleme lazer, ütüleme lazer epilasyon veya ütüleme epilasyon olarakta söylenen seri atışlı tek bir noktaya düşük güçte birden fazla atış yaparak çalışan sistemlerdir. Diode Lazer Epilasyon’da ütüleme modunda ağrı düşükken tek atış modunda ağrı  daha yüksek olabilmektedir.

Ndyag Lazer Epilasyon  : Ndyag Lazerler 1064 nm dalgaboyunda lazer ışığı üretir. Özellikle bu ışık melaninden çok hemoglobin tarafından emilir. Melanin emilimi az olduğu için koyu tenlerde diğer lazerlere göre daha güvenlidir. Uygulaması Alexandrite Lazer’e benzerdir, Cilde deymeden uzaktan atış yapılır. Genelde Hava soğutma sistemiyle cilt soğutulurken aynı anda lazer atışı yapılır.

Elos Lazer ( RF ile kombine Lazerler) : Bu tip lazerlerde radyofrekans enerjisi ile güçlendirilmiş bir sinerji oluşturulmuştur. Lazer ışığı kıla ulaşıp ısıttıktan sonra Radyofrekans o bölgeye gidip kılda oluşmuş ısıyı arttırır böylelikle iki enerji birden kıl folikülünü ısıtıp tahrip eder.

Radyofrekans ciltte yanık yapmaz çünkü lazer ışığındaki gibi cilt rengine seçiçi değildir.

Sadece ısıda yoğunlaşır. Özellikle lazerin görmediği ince, sarı renkte lazer için sorunlu kıl ve cilt tiplerinde çok etkilidir.

Lazer Epilasyon uygulamasını hangi aylarda yaptırmamız gereklidir?

Uygulama bölgesi iyi korunursa 12 ay boyunca yapılabilir.Burada önemli olan uygulama öncesi ve sonrası belirli bir süre güneşe çıkmamaktır. Lazer uygulanan bölgenin güneş koruyucu veya koruyucu bazı önlemler alarak belirli bir süre güneş ışığından korumak gereklidir.

Daha önce ele aldığımız  lazer epilasyon ankara yazısını okumanızı öneriyoruz.