Dermapen Nedir?

Cilde dikey şekilde küçük ve birden çok iğne batırılarak kanallar açılması işlemine dermapen denir. Bu yöntemle cildin en üst tabakası olan epidermise tabakasını tahriş etmeden ve zarar vermeden cilt yenilenmiş olur. Dermapen tedavisi gözeneklerin küçülmesini, sivilce izlerinin azalmasını ya da yok olmasını ve ciltteki kollajen yapının çoğalmasını sağlar. İlk olarak Çin’de prensesleri güzelleştirmek için ortaya çıktığı(MS 581-618) biliniyor.

Dermapen Nasıl Yapılır?

Dermapen tedavisine başlamadan önce ciltteki kalıntılar ve günlük kirler ya da varsa makyaj temizleniyor, dermapen uygulanacak bölge dezenfekte ediliyor. Dermapen tedavisinde dermoroller kullanılıyor ve dermoroller de küçük (0,002 mm) iğneler bulunuyor. Bu iğneler tedavi boyunca ortalama olarak santimetre başına 250-500 delik açıyor. Bu delikler hücreler tarafından yara olarak algılanıyor ve dermapen uygulanan bölgedeki kollajen elastin ve hyaluranic asitler ortaya çıkıyor; bu sayede cilt kendini kat ve kat daha hızlı yeniliyor. Dermapen uygulamasından sonra cildi dinlendirmek amaçlı pedit maske uygulaması yapılabiliyor. Tedavi sonrası seanslar arası bir ay olması gerekiyor ve en az 4 seans tedavi görülmesi tercih ediliyor.

Dermapenin Avantajları Nedir?

Dermapen tedavisinin en büyük avantajı tüm cilt tiplerine kadın ve erkek ayırt etmeksizin uygulanabilir çünkü işlem sonrası leke ya da iz kalma gibi bir tehdit yoktur. Ayrıca tedavi sonrası en hızlı etki eden yöntemlerin başında gelir. Ermapen sayesinde kan akışı hızlanır ve sorunlu bölgelerdeki hücreler daha hızlı çalışır hale gelir. Dermapen cildin üst tabakasına zarar vermediği için yaz aylarında da sorunsuz bir şekilde yaptırılabilir. Derinin çok ince olduğu kol ve boyun gibi bölgelerde başka uygulamalardan çekinilirken dermapen rahatlıkla uygulanır. Ayrıca dermoroller sayesinde göz çevresi, burun kenarı, dizaynı gibi kıvrımlı bölgelere de rahatlıkla ulaşılarak tedavi edilir.

Dermapen Tedavisi Hangi Alanlarda Kullanılır?

⦁ Güneş ve sigara lekelerinin giderilmesinde,
⦁ Sivilce izlerinin giderilmesinde,
⦁ Siğilleri tedavi etmek için,
⦁ Cillteki geniş gözenekleri küçültmek ya da yok etmek için,
⦁ Çatlaktarın giderilmesinde,
⦁ Kellik için ya da saç dökülmeleri için,
⦁ Göz altlarında görülen morluklar ve şişlikler için,
⦁ Skarların giderilmesinde,
⦁ Derin kırışıklıkların azaltılması için,
⦁ İnce çizgiler ve hafif kırışıklıklrın yok edimesinde; dermapen etkilidir.

Daha önce ele aldığımız  Dermapen Uygulaması ile alakalı yazılarımızı okumanızı öneriyoruz.