DERMAL DOLGU UYGULAMALARI

Dolgu uygulamaları nedenleri; yaşlanma, güneş maruziyeti, sigara kullanımı, beslenme düzensizlikleri ve stres gibi faktörlerle cilt altındaki yağ ve destek dokusu zamanla azalır ve kaybolur. Genç cilt doğal bir şeker olan hyalüronik sayesinde içten içe beslenir, nemli ve dolgun görünür. Yaş ilerledikçe cilt hyalüronik asit kaybı yaşar ve su tutma kapasitesi azalır bunun sonucunda kurur ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Cildin gergin ve dolgun görünmesini sağlayan bu dokuların erimesine yer çekiminin de eklenmesi kırışıklıklar, sarkmalar ortaya çıkar. Gün geçtikçe derinleşen çizgiler ve sarkmalar yüzün üç boyutlu yapısını bozar. Genç bir yüz tepesi aşağıya bakan bir üçgen veya kalp şeklindeyken zamanla hacim kaybederek yerçekimi ile tepesi yukarı tabanı aşağı bakan bir üçgen halini alır. Dermal dolgu uygulamaları bu olumsuz değişimi düzeltmek amacıyla geliştirilmiştir.

Dolgu maddeleri hyalüronik asit içerikleri ile kişide oluşan volüm kaybını ortadan kaldırarak yaşlanma belirtilerini nazik bir şekilde yok eder. Kırışıklıklar ve kıvrımları azaltarak cildin daha taze ve parlak görünmesini sağlar.

Dermal dolgu uygulamaları kullanım alanları; kaz ayağı ve alındaki kaş çatma çizgileri, nazolabial kıvrımlardaki çizgiler, dudak üzerindeki barkod çizgileri, ağızdan çeneye uzanan marionette çizgileri gibi tüm yüzdeki ince ve derin kırışıklıkların tedavisi, dudakların dolgunlaştırılması, sınırlarının belirginleştirilmesi, yanaklar, göz çevresi ve şakaklara hacim verilmesi, akne ya da diğer nedenlerle oluşmuş derin izlerin giderilmesi sayılabilir. Ayrıca çene hattının doğal görünümünü belirginleştirir, çene büyütme ve şekillendirmede kullanılır.Belirgin volüm kayıplarının yerine konması ile dolgu uygulamaları kişiye daha doğal, hacimli ve sıkı bir görünüm kazandırarak lifting etkisi ile daha genç yüz orantıları yaratır.
Hyalüronik asit jeller içeren dolgular hekim tarafından son derece ince bir iğne kullanılarak cilt altına enjekte edilir. Dolgu maddelerinin çoğunun içinde bulunan lidokain maddesi hastanın ağrı hissetmesini engeller ek olarak işlem öncesi anestezi kremi uygulaması da hastanın konforunu arttırır. Jel çizgi ve kırışıklıkları doldurur ve hafif bir hacim katar. Jelin içindeki hyalüronik asit nemi tutar. Tedavi ve ürüne bağlı olarak sonuçlar 12-18 aya kadar kalıcılık gösterir.

Daha önce ele aldığımız yüz dolgusu ankara yazısını okumanızı öneriyoruz