Botoks Uygulamaları

Botoks Nedir?

Botoks Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen toksin maddenin cilt altına uygulanması ile kasların gecici olarak sinirler vasıtasıyla uyarılmasını engelleyerek çalışmamasını sağlayan bir ilaçtır. İlaç uygulama öncesi sulandırılip hastaya uygulanır. Botox sulandırıldıktan sonra kaslar arasına az dozlarla uygulanır, bu ilaç sinirilerin kaslara olan iletimini engeller. Botoks kaslarrın kasılmasını geçiçi bir süre yavaşlatır veya durdurur.

Botoks uygulaması genelde Dolgu Uygulaması ile karıştırılır bu detay’a dikkat etmelisiniz.

4 ay veya 6 ay süresince bu kaslar kasılmadığından dolayı kırışıklıklar ve cizgiler ortadan kalkar. Botoks, Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen toksinin bir marka adıdır. Aynı şekilde içeriği olan ilaç markaları Botox, Dysport,Zeomin dir. Botulizm en ciddi komplikasyonlarından biri felç olmasına rağmen, bilim adamları, insan lehine kullanmak için bir yol keşfettiler. Küçük seyreltilmiş miktarlarda doğrudan kaslara uygulayarak, kasların kontrollü br şekilde zayıflamasını sağlayarak kırışıklıkların geçici bir süre kaybolmasını sağladılar.

Botoks’un Tarihsel Gelişimi

1980’ler Dr. Alan Scott kristalize Botox enjeksiyonu ile ekstraoküler kaslarda Botox ile tedaviye başladı
1989 strabismus, hemifasiyal spazm ve blefarospazm tedavilerinde botox kullanımı FDA onayı aldı.
1992 Carruthers Botox’un kozmetik kullanımı ile ilgili yayın yaptı.
1997 Botox kozmetik alanda kullanılmaya başlandı.
Botoks’un yapıldığı bölgeler

Genelde 2 bölgede yapılır Yüz bölgesi ve boyun bölgesi olarak ayrılabilir. Yüzün üst bölgesi göz etrafı ve alın bölgesidir. Kaşları çattığımız zaman oluşan ve göz kenarlarındaki kaz ayağı çizgilerinde daha çok kullanılır. Özellikle kaş kaldırmada etkili bir uygulamadır. Boyunda çeneden aşağıya doğru inen ince bir kasımız var bu kas kalınlaştığı zaman boyunda bazı çizgiler oluşur bu çizgileri yok etmedede botox etkili bir şekilde kullanılıyor.
Botoks enjeksiyonun etkisi

Botoks etkisi 3 veya 4 gün içinde etkisini göstermeye başlar 2 hafta sonra tam etkisini göstermeye başlar 4­6 ay sürer. 6 ay sonra etkisi tamamen etkisi biter. Kaslardaki etki azalmaya başlar yavaş yavaş eski haline döner. Çizgiler ve kırışıklıklar yeniden görünmeye başlar. Botox’u tekrar uygulayarak kırışıklıkların yeniden düzelmesi sağlanabilir.

Botoks etki mekanizması

Yüzümüzü hareket ettirdiğimiz veya güldüğümüz zaman yüz kaslarımız derimizi kırıştırır ve zamanla bu kırışıklıklar daha görünür hale gelir. Botox bu kasların kasılmasını sağlayan sinirlerle kaslar arasındaki iletişimi bloke eder böylece kasların kasılmasını engeller. Böylelikle kırışıklıklar ortadan kaybolur. Göz kenarlarımızdaki kaz ayağı kırışıklıkları veya kaşımızı çattığımızdaki oluşan kaş çatma kırışıklıklarımızda veya alınlarımızdaki kırışıklıklarda botoks kullanılır.

Botoks konusunda Ankara ‘nın en popüler ve başarılı kliniği olan Drderm kliniğinde uygun fiyat ve yüksek hizmet kalitesi ile botoks yaptırabilirsiniz.

 

Benzer Konular