Botoks

Yüz bölgesinde yaşlanma ile oluşan kırışıklıkların 6 ila 8 ay süresince ortadan kaldırılması için bölgeye Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen toksin maddenin enjeksiyon ile cildin altına uygulanması sonucu kasların geçici süre ile uyarılmasını engellemek için kullanılan ilaçtır. Başka kullanım alanlarıda mevcuttur.
Yüz bölgesinde mimik cizgilerinde, göz kenarlarındaki çizgilerde,kaş kaldırmada,boyun bölgesinde,aşırı terlemenin önlenmesi için kol altlarında el ve ayak bölgelerinde kullanılabilir.

Botoks ‘un ciddi herhangi bir komplikasyonu yoktur. Botoks işlemi 18 ila 65 yaş arası hamile ve emziren bayanlar dışında herkese uygulanabilir. Uygulamanın etki süresi kişiye göre farklılık göstermekle birlikte yaş ve bölgenin durumuna göre farklılık gösterir. Botoks oluşmuş olan kırışıklıklırın tedavisinde ve oluşabilecek kırışıklıkları engelmek içinde uygulanabilir. Botoks kırışıklık tedavisi için kullanılan diğer sistemler; Yüze yapılan Dolgu, ultherapy, odaklı ultrason sistemleri, Radyofrekans uygulamaları ile birlikte kullanılabilir.

Uygulama süresi çok kısadır 15 -20 dakikada işlem biter. Botoks uygulaması sırasında anestezi yapılırsa kişi ağrı hissetmez. Anestezi uygulanmaz ise hasta çok fazla ağrı hissetmez. Uygulama sonrasında aynı gün sauna, havuz veya spor önerilmez. Uygulama sonrasında genelde yüzde gözle görülür bir kızarıklık olmaz, hasta uygulama sonrası normal hayatına döner. Tam sonucun görülmesi için birkaç gün beklemek gerekmektedir.

Daha önce ele aldığımı botoks terleme tedavisi  yazısını okumanızı öneriyoruz

Benzer Konular